Selectează o Pagină

DOCUMENTE NECESARE PENTRU ACORDARE STIMULENT DE INSERTIE  DIN  I.C.C. PANA LA IMPLINIREA VARSTEI DE 3 ANI a copilului

Descărcare formulare: ADEVERINTA ICC  | Declaratii ICC | CERERE ICC sau STM

TERMEN DEPUNERE CERERE :    60  ZILE   INAINTEA  IMPLINIRII VARSTEI DE                                   2 ANI  A COPILULUI (reluarea activitatii)

1. CEREREA TIP SI DECLARATIA DIN NORMELE METODOLOGICE- OBLIGATORIU.

1. COPIE CERERE  DE RELUARE A ACTIVITATII, CATRE ANGAJATOR – APROBATA DE ACESTA (certificata conform cu originalul, semnatura si stapila).

1. DECIZIA DE RELUARE A ACTIVITATII.

1. COPIE DUPA CONTRACTUL DE MUNCA (certificat conform cu originalul pe fiecare pagina, semnatura si stapila ) + ACT ADITIONAL (doar in cazul in care contractul a fost incheiat initial pe perioada determinata)

1. REVISAL – raport per salariat (din care sa reiasa obligatoriu data reluarii activitatii, semnatura si stapila).

1. DECIZIA PRIVIND STABILIREA DREPTULUI LA I.C.C. –emisa de AJPIS –TR.

1. ADEVERINTA SALARIALA PENTRU CELALAT PARINTE (din care sa reiasa data angajarii), daca nu realizeaza venituri- ADEVERINTA DE LA FISC ( 24 luni anterioare datei nasterii copilului).

1. COPII ACTE DE STARE CIVILA (certificat de nastere copil beneficiar, copii certificate de nastere copii aflati in intretinere, copii carti de identitate ale reprezentantilor legali ai copilului, certificat de casatorie, livret de familie, copie hotarare de incredintare, toate certificate conform cu originalul la primarie).

1. EXTRAS DE CONT   (de mentionat nr. conventie cu AJPIS- TR, doar pentru BRD).

1. ALTE ACTE DOVEDITOARE.

1. DOUA DOSARE CU SINA.

ATENTIE !!: In termen de 5 zile  trebuie anuntat la AJPIS TELEORMAN reluarea activitatii (impreuna cu decizia de reluare) si in termen de 30 de zile trebuie depus dosarul la primarie impreuna cu documentele de mai sus.

!!!! Titularul stimulentului de insertie  NU poate beneficia in acelasi timp si de  concediu de martenitate (prenatal)